Historie

Kapitola osmá – Vzestup

Rok 2006 Rokem 2006 začíná pro skupinu historického šermu "Baradela" nová éra-éra vzestupu a slávy. Někteří členové( jmenovitě Dan, Libor, Petr) začínají navštěvovat náročné tréninky " německé školy meče" odkud si přes plno šrámů a propocených triček odnášejí výbornou techniku a spoustu zkušeností. Skupině se začíná věnovat profesionální trenér " mistr meče" a po náročných trénincích techniky a vzájemných soubojů scénického šermu se skupina začíná dostávat na vyšší a vyšší úroveň. Všichni členové skupiny si od dvorního platnéře "Mojmíra" nechávají na míru vyrobit plátovou zbroj z období vrcholné gotiky. O dobové kostýmy celé skupiny se vlastnoručně postaral náčelník Jarda Rypka. A na kterých akcích se těžkooděnci skupiny Baradela začali ukazovat? Libušín, Bělá u Plzně, Tempo Praha, Veltrusy, Táborské slavnosti atd... A skupina začíná zářit i na zahraničních polích, jede na pozvání do Německa- Naumburg, kde se konají husitské slavnosti. Pozvánky do zahraničí na sebe nenechají dlouho čekat! Další výjezdy do Německa,Švýcarska apod. Skupina se zúčastní i velkolepého císařského průvodu Karla IV. Prahou. O dva týdny později odjíždí na Táborské slavnosti, na kterých v nočním i denním průvodu vytváří husitskou gardu Jana Žižky z Trocnova. Skupina Baradela pod vedením náčelníka Jardy Rypky a trenéra "mistra Ládi" dostává nové ambice a je na cestě k dalšímu úspěšnému vzestupu...

Sepsal Dan, září 2006


 

Kapitola sedmá – Obrození

Ačkoliv ještě v květnu nebyla krize zcela zažehnána, tu a tam se začíná blýskat na lepší časy.Koncem srpna se Baradela v zastoupení pouhých tří členů účastní bitvy ve Veltrusech. Následně už ale v září na Táborských slavnostech figuruje sedm členů skupiny. Třešničkou na dortu pak byla účast na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře a hlavně vystoupení na Svatováclavských slavnostech ve Staré Boleslavy. Tímto vystoupením vlastně skončila sezona 2005, ovšem v tréninkách se i nadále pokračuje. Po delších neshodách odchází ze skupiny Mirek Barankiewicz,následován Lubošem Maděrou.Ovšem jako protiváha k této citelné ztrátě, přichází k Baradele pětice nováčků. Co přinese rok 2006? Nechme se překvapit.
Sepsal Ruda, leden 2006


 

Kapitola šestá – Jsme zpět (2003-2005)

Skupina se i nadále účastní několika bitev, například Tempa (2004) nebo Rebelie v Brandýse nad Labem (2005).Tu a tam se podaří sehnat i nějaká vystoupení,nic méně přichází krize, odešlo několik členů a zbytek zkušených veteránů nestíhá zároveň sestavovat vystoupení a cvičení nováčků. Vypadá to zle,ale nakonec tato krize byla zažehnána a na jaře roku 2005 již Baradela opět funguje.

Sepsal Ruda, květen 2005


 

Kapitola pátá - Novodobé dějiny (2003)

Po snahách vést Baradelu několika různými směry najednou nás opouštějí dva členové. Vychazí najevo,ze smlouva o pronájmu tvrze v Mrači nebyla uzavřena za skupinu Baradela, ale za osobu jednoho z odchazejících členů. Zjištění, že náčelník Jarda nestál více než půl roku v čele SHŠ Baradela je pro mnohé členy hořkým překvapením stejně tak pro náčelníka samotného.Vzpomínám na známé pořekadlo "Důvěřuj, ale prověřuj". Baradela se zúčastnila v hojném počtu 11 lidí bitvy v Kolíně.Byl to křest soudržnosti a dopadl na výbornou. V současné době se upevňuje členská základna, odcházející členy nahradila základna členů od mírně pokročilých až po "staré pardály".Připravujeme nový program pod vedením zkušeného šermíře Viktora. Pokud se někdo podiví, že se Baradela nebude účastnit bitvy na Mrači, tak je z důvodu zákazu účinkování vydaný pořadatelem Petrem Berkou.Důvody zákazu nám nejsou zcela zřejmé.Jde prý o údajný telefonát, někoho kdo se přestavil jako Jarda Rypka, starostovi Mrače panu Horkému.A k tomu "cosi" závadného na našich webových stránkách.Důvody zákazu znějí značně mlhavě a neurčitě. Přesto přejeme Petrovi, ať se mu bitva vydaří. A jaké je shrnutí posledního poněkud bouřlivého období naší skupiny? Klady jednoznačně převažují nad zápory. Především se výrazně zkvalitnil výcvik a ozdravila členská základna.

sepsal Standa Baradelák, červenec 2003

A co lanaření? Že pan Berka obvolává členy Baradely a přemlouvá je, aby šli k němu do skupiny. Ale fuj! Pane Berka. A co z toho plyne do budoucna? Jakož pan Berka si nepřál, aby jsme nejezdili na jeho akce, my si přejeme totéž!!! 

doplnil Náčelník Jarda Rypka, červenec 2003


 

Strana:  « předchozí  1 2 3   další »